Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Başlatan bygeveze, Haz 18, 2019, 02:31 ös

« önceki - sonraki »

bygeveze

Arkadaşlar herkese merhaba. Yıldız teknik ve Dokuz Eylül Üniversiteleri tecrübesi bulunan biri olarak sizlere naçizane tavsiyelerim olacak. Umarım yararlı olur.
 Hepinizin bir hayali var belki kiminizin sadece bir üniversiteye gideyim yeter diyebildiklerini duyar gibiyim. Üniversite tercihleri hayatınız için çok önemli tercihler. İmkanınız var ise özel üniversiteleri tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Son yıllarda eğitim kalitesi, sunulan imkanlar ve bir çok farklı konu açısından devlet üniversitelerinin önüne geçmiş durumdalar. Özel üniversiteler içinden yine İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere tercihlerinizi yapabilirsiniz.
Devlet üniversitelerine gitmek isteyenler için yine aynı iller öncelik olmak üzere seçimlerinizi sıralayabilirsiniz. İstanbul hem üniversite imkanları, hem sosyal etkinlikler, hem de kariyeriniz açısından bir çok imkan sunmakta.
Gelelim tercih etmek istediğiniz bölüme. İstediğiniz bölümü tercih ettiniz ve oldu burada sıkıntı yok. Peki istediğiniz bölüm olmazsa yapacağınız alternatif tercihler ne olmalı ? İşte burada asıl istediğiniz bölüme geçebilmek için üniversite içi başarılı olma durumlarında bölümler arası geçiş yapabilme şansınız bulunuyor. Bunu bir örnekle açıklayabilirim. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Fizik bölümünü tercih etmiş arkadaşlarım belirli bir not ortalaması yakalayarak Matematik Mühendisliğine, İnşaat Mühendisliğine geçiş yapabildiler. Peki bu size ne kazandırıyor ? Üniversite sınavında belirli dereceler yapmanızı isteyen bölümlere üniversitedeki derslerinize ağırlık vererek bu bölümlere geçiş yapabilme imkanınız oluyor.
Umarım size biraz da olsa bir ışık olabilmiştir. Sorularınız ve merak ettikleriniz için başlığın altına yazabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Asla vazgeçme  :D